• NWAC Banner
  • volleyball-2A
  • baseball-1
  • xcountry-1
  • basketball-1
  • golf-1
  • soccer-1
  • softball-1
  • tennis-1
  • track-1
  • volleyball-2
  • baseball-1
  • xcountry-2
  • basketball-2
  • golf-2
  • soccer-2
  • softball-2
  • tennis-2
  • track-2
  • volleyball-2
  • baseball-1
  • xcountry-2
  • golf-2
  • soccer-1
  • basketball-2
  • softball-2
  • tennis-2
  • track-2

NWAC has a new site:
Click here to visit nwacsports.org

NWAC HEADLINES

2019 Baseball All-Region and Region Gold Glove Teams

2019-05-17 12:52:33

Baseball All-Region Graphic

VANCOUVER, WA. -- The Northwest Athletic Conference is pleased to announce the 2019 Baseball All-Region and Region Gold Glove Teams.

Print Version: All-Region | Gold Glove [PDF]

NORTH REGION
Most Valuable Player: Zach Boswell, Fr., Everett
Coach of the Year: Jo Jo Howie, Everett
Assistant Coach of the Year: Paul Gehring, Edmonds
FIRST TEAM

INFIELDERS
Cesar Cuevas, So, Olympic
David Gibons, So., Edmonds
Yugo Hamakawa, So., Edmonds
Nick Hovland, Fr., Bellevue
Tanner Jacques, SO, Skagit Valley

OUTFIELDERS
Jacob Butler, Fr., Edmonds
Garrett Gants, Fr., Bellevue
Sam Linscott, SO, Everett
Zane Zurbrugg, SO, Shoreline

PITCHERS
Brycen Allen, SO, Everett
Brock Hathaway, Fr., Bellevue
Wyatt Stanley, SO, Edmonds
Luke Tedrick, SO, Edmonds

RELIEF PITCHER
Jared Maxfield, SO, Bellevue

CATCHER
Caleb Manuel, Fr., Olympic

DESIGNATED HITTER
Nolan Smith, Fr., Everett

UTILITY
Baxter Halligan, SO, Skagit Valley

SECOND TEAM

INFIELDERS
Mitch Albin, SO, Everett
Derek Cherryholmes, SO, Skagit Valley
Austin Hauck, Fr., Everett
Charlie Larson, Fr., Everett
Nic Sokol, SO, Edmonds

OUTFIELDERS
Riley Gill, Fr., Bellevue
Glen Gosse, Fr., Shoreline
Sam Jones, SO, Edmonds
Ben Koler, SO, Olympic

PITCHERS
Paul Falco, Fr., Everett
Noah Fenz, SO, Edmonds
Nick Miller, Fr., Bellevue
Tyler Tan, SO, Skagit Valley

RELIEF PITCHER
Evan Massie, Fr., Edmonds

CATCHER
Dion Wintjes, Fr., Douglas

DESIGNATED HITTER
Kye Seitz, Fr., Bellevue

UTILITY
Brian Pino, SO, Everett

NORTH GOLD GLOVE

Pitcher
Wyatt Stanley, So., Edmonds

Infielders
David Gibons, So., Edmonds
Austin Hauck, Fr., Everett
Yugo Hamakawa, So., Edmonds
Nic Sokol, So., Edmonds

Catcher
Nick Klemp, Fr., Everett

Outfielders
Dylan Cyr, Fr., Edmonds
Ben Koler, So., Olympic
Ian Fitzgerald, Fr., Skagit Valley

EAST REGION
Most Valuable Player: Matt James, SO, Yakima Valley
Coach of the Year: Bryan Winston, Spokane
Assistant Coach of the Year: Steve Schultz, Columbia Basin
FIRST TEAM

INFIELDERS
Carson Green, Fr., Walla Walla
Cody Kehl, Fr., Columbia Basin
Connor Kiffer, SO, Columbia Basin
Xander Orejudos, SO, Columbia Basin
Luke White, SO, Yakima Valley

OUTFIELDERS
Ryan Dearing, SO, Columbia Basin
Christian Padilla, SO, Spokane
Donald Saltiban Jr, Fr., Yakima Valley
Brandon Wagstaff, SO, Walla Walla

PITCHERS
Marcus Cain, SO, Spokane
Jonah Callaghan, SO, Columbia Basin
McKabe Cottrell, Fr., Spokane
Alec Gomez, SO, Yakima Valley

RELIEF PITCHER
Reed Harrington, SO, Spokane

CATCHER
Justin Lutz, SO, Spokane

DESIGNATED HITTER
Lane Hailey, Fr., Walla Walla

UTILITY
Jordan Summers, Fr., Spokane

SECOND TEAM

INFIELDERS
Benjamin Albrecht, SO, Big Bend
Zach Berryman, Fr., Walla Walla
Connor Caballes, Fr., Yakima Valley
Brenden Duncan, Fr., Spokane
Carsten Manderbach, Fr., Blue Mtn.

OUTFIELDERS
Payton Higgins, SO, Treasure Valley
Micah O’Donnell, SO, Blue Mountain
Matthew Plato, Fr., Big Bend
Chris Powell, Fr., Columbia Basin

PITCHERS
Dylan Grogan, SO, Blue Mountain
Cameron Liss, Fr., Spokane
Keegan Romig, Fr., Yakima Valley
Ryan Shipley, Fr., Big Bend

RELIEF PITCHER
Gavin Petterson, SO, Columbia Basin

CATCHER
Gage Young, Fr., Blue Mountain

DESIGNATED HITTER
Josh Moore, SO, Wenatchee Valley

UTILITY
Alex Salsman, SO, Blue Mountain

EAST GOLD GLOVE

Pitcher
Seth Kuykendall, SO, Yakima Valley

Infielders
Jermaine Ducham, SO, Spokane
Connor Caballes, Fr., Yakima Valley
Trent Cooper, SO, Treasure Valley
Carsten Manderbach, Fr., Blue Mountain

Catcher
Dylan Miller, SO, Big Bend

Outfielders
Clay Ashworth, SO, Yakima Valley
Payton Higgins, SO, Treasure Valley
Matt Walters, SO, Columbia Basin

WEST REGION
Most Valuable Player: Justin VanDeBrake, SO, Tacoma
Coach of the Year: Eric Lane, Lower Columbia
Assistant Coach of the Year: Marcus Hinkle, Tacoma
FIRST TEAM

INFIELDERS
Gavin Grant, Fr., Tacoma
Mason Hoover, Fr., Pierce
Andrew Oasay, Fr., Pierce
Robby Pogue, SO, Tacoma
Cody Russell, Fr., Pierce

OUTFIELDERS
Noah Andrews, SO, Lower Columbia
Devin Burleigh, SO, Grays Harbor
RJ Green, SO, Tacoma
Shane Jamison, Fr., Lower Columbia

PITCHERS
Logan Gerling, SO, Tacoma
Mitch Lines, SO, Lower Columbia
Justin Solt, SO, Lower Columbia
Josh Vitus, SO, Tacoma

RELIEF PITCHER
Alex Brady, Fr., Lower Columbia

CATCHER
Colin Floyd, Fr., Lower Columbia

DESIGNATED HITTER
Brock Wrolstad, SO, Pierce

UTILITY
Sam Olsson, SO, Tacoma

SECOND TEAM

INFIELDERS
Hunter Cook, SO, Lower Columbia
Trevor Paro, SO, Lower Columbia
Kenton Robillard, SO, Tacoma
Zach Spradlin, Fr., Grays Harbor
Nole Wollan, Fr., Centralia

OUTFIELDERS
Ibrahim Mardini, Fr., Green River
GJ Hurst, SO, Lower Columbia
Sawyer Rhoden, SO, Grays Harbor
Thomas Wheeler, Fr., Tacoma

PITCHERS
Dominic Agron, SO, Pierce
Yancy Bird, SO, Lower Columbia
Tanner Knapp, SO, Tacoma
Josh Myer, SO, Centralia

RELIEF PITCHER
Kaden Vanderwerf, Fr., Lower Columbia

CATCHER
Brock Gagliardi, SO, Tacoma

DESIGNATED HITTER
Gavin O’Donnell, SO, Centralia

UTILITY
DeShawn Johnson, SO, Lower Columbia

WEST GOLD GLOVE

Pitcher
Tyler Fox, SO, Pierce

Infielders
Robby Pogue, SO, Tacoma
Cody Isa, Fr., Pierce
Trevor Paro, SO, Lower Columbia
Tyce Miller, SO, Green River

Catcher
Zach Threlfall, SO, Lower Columbia

Outfielders
RJ Green, SO, Tacoma
Noah Andrews, SO, Lower Columbia
Devin Burleigh, SO, Grays Harbor
SOUTH REGION
Most Valuable Player: Dawson Day. SO, Mt. Hood
Coach of the Year: Andy Peterson, Linn-Benton
Assistant Coach of the Year: Brent Johnson, Mt. Hood
FIRST TEAM

INFIELDERS
Takanori Shimizu, Fr., Lane
Justin Culpepper, SO, Chemeketa
Richard Mascarenas, SO, Linn-Benton
Trace Hokkanen, SO, Mt. Hood
Matt Land, SO, Mt. Hood

OUTFIELDERS
Andrew Ishi, SO, Chemeketa
Brian Rice, SO, Mt. Hood
Jacob Melton, Fr., Linn-Benton
Maxwell Long, Fr., Linn-Benton

PITCHERS
Daniel Ferrario, SO, Linn-Benton
Eric Hill, Fr., Linn-Benton
Charlie Patterson, SO, Lane
Chad Stoner, Fr., Clark

RELIEF PITCHER
Tucker Grote, Fr., Mt. Hood

CATCHER
Logan William, SO, Chemeketa

DESIGNATED HITTER
Jaxon Woodhouse, Fr., Lane

UTILITY
Matt Dallas, Fr., Lane

SECOND TEAM

INFIELDERS
Fridtjof Fremstad, SO, Linn-Benton
Adam Inouye, Fr., SW Oregon
Tyler Linch, Fr., Mt. Hood
Henry Lovekamp, SO, Lane
Kai Perreira-Alquiza, Fr., Clark

OUTFIELDERS
Blake Arritola, Fr., Chemeketa
Jack Fletcher, Fr., Clark
Matt Niebergall, Fr., Mt. Hood
Jeremy Martin, Fr., Clark

PITCHERS
Austin Brown, Fr., Chemeketa
Caden Hennessy, Fr., Linn-Benton
Jonah Hurney, SO, SW Oregon
Hayden Minich, Fr., Mt. Hood

RELIEF PITCHER
Dalton Renne, Fr., Chemeketa

CATCHER
Ezra Samperi, Fr., Mt. Hood

DESIGNATED HITTER
Colton Talton, SO, Linn-Benton

UTILITY
Parker Kuntz, SO, Linn-Benton

SOUTH GOLD GLOVE

Pitcher
Alan Becklehimer, Fr., Clark

Infielders
Takanori Shimitzu, Fr., Lane
Kellar Edwards, Fr., SW Oregon
Richard Mascarenas, SO, Linn-Benton
Adam Inouye, Fr., SW Oregon

Catcher
Ezra Samperi, Fr., Mt. Hood

Outfielders
Curran Mitzel, Fr., Lane
Jacob Melton, Fr., Linn-Benton
Brian Rice, SO, Mt. Hood


back

 
Sam Brasch image of Sam Brasch Tom Ramberg image of Tom  Ramberg Dave Ryberg image of Dave Ryberg
facebook icon twitter icon
instagram icon youtube icon

Baden Athletes of the Year

eTeamSponsor - Official Fundraising Partner of the NWAC