WOWSlider generated by WOWSlider.com
  • volleyball-2A
  • volleyball-2
  • baseball-1
  • basketball-1
  • basketball-2
  • golf-1
  • golf-2
  • soccer-1
  • soccer-2
  • softball-1
  • softball-2
  • tennis-1
  • tennis-2
  • track-1
  • track-2
  • xcountry-1
  • xcountry-2
Sponsor Logos Baden Sports Alaska Airlines Red Lions Hotels Washington National Guard

NWAC HEADLINES

2011-12 NWAACC Men's Basketball All-Stars

The 2011-12 Men's All-Star teams

Print Version

NORTHERN REGION
Most Valuable Player
Jonathan Humphrie, Bellevue     

First Team
Jacob Champoux, Seattle
Evan Coulter, Whatcom             
DeShaun Freeman, Peninsula
J.T. Terrell, Peninsula
Pat Voeut, Whatcom     

Second Team
Joe Bodman, Shoreline
Derek Dickerson, Whatcom
Keaton Hayenga, Bellevue
Rex Nelson, Bellevue
Avery Scharer, Shoreline

Freshman of the Year
Keaton Hayenga, Bellevue

Defensive Player of the Year
DeShaun Freeman, Peninsula

All-Defensive Team
Devin Andrews, Everett
Jonathan Humphrie, Bellevue
A.J. Maw, Seattle
Will Perry, Whatcom
Andrew Squiers, Bellevue

Coach of the Year
Chris Scrimsher, Whatcom


EASTERN REGION
Co-Most Valuable Player
Blake Skidmore, Big Bend
Preston Wynne, Spokane

First Team
Dylan Radliff, Walla Walla
Amir Royal, Yakima Valley
Antonio Snow, Big Bend
Kriff Jensen, Treasure Valley
Mac Stannard, Walla Walla

Second Team
Marlowe Brim, Spokane
Kyle Davis, Blue Mountain
Dabrail Henton, Yakima Valley
Justin Smith, Columbia Basin
Ryan Strand, Blue Mountain

Freshman of the Year
Dylan Radliff, Walla Walla

Defensive Player of the Year
Preston Wynne, Spokane

All-Defensive Team
Michael Crane, Walla Walla
Eugene Heavy Runner, Columbia Basin
Cameron Jensen, Yakima Valley
Antonio Snow, Big Bend
Mac Stannard, Walla Walla

Coach of the Year
Clint Hull, Spokane


WESTERN REGION
Most Valuable Player
Mark McLaughlin, Tacoma

First Team
Aaron Alston, Lower Columbia
Austin Bragg, Clark
Derek Owens, Clark
Anye Turner, S. Puget Sound
Nate Walker, Tacoma

Second Team
Blake Bowen, Clark
Robert Christopher, Highline
Van Lockett, Centralia
John Palmer, Pierce
Devin Willis, Green River

Co-Freshman of the Year
Aaron Alston, Lower Columbia
Anye Turner, S. Puget Sound

Defensive Player of the Year
Anye Turner, S. Puget Sound

All-Defensive Team
Austin Bragg, Clark
Robert Christopher, Highline
Marquise Doss, Pierce
Van Lockett, Centralia
Nate Walker, Tacoma

Coach of the Year
Mike Arnold, Clark


SOUTHERN REGION
Most Valuable Player
Spencer Clayton, Mt. Hood

First Team
Coleton Baker, Umpqua
Taylor Dunn, Clackamas
Gavin Kauffman, Chemeketa
Joseph Moquino, SW Oregon
Paul Walter, Clackamas

Second Team
Brett Ball, Clackamas
Brady Brent, Linn-Benton
Tyler Coleman, Lane
Marcus Monroe, SW Oregon
Marcus Moore, Mt. Hood

Freshman of the Year
Gavin Kauffman, Chemeketa

Defensive Player of the Year
Marcus Moore, Mt. Hood

All-Defensive Team
Deshawn Byrd, Chemeketa
Andre Dickson, Clackamas
Josh Garlington, Linn-Benton
Drew Johnson, Mt. Hood
Joseph Moquino, SW Oregon

Coach Of The Year
Geoff Gibor, Mt. Hood

 


back

 

 

Baden Athletes of the Year
DreamSeat Athlete of the Week DreamSeat Players of the Week
Baden Athletes of the Year Like us on Facebook Facebook Link