Visit Horizon Air today!
 
 Home
 About the NWAACC
 Staff Directory
 Members Schools
 School Logos
 Sports Inventory
 NWAACC History
 Hall of Fame
 Directions
 Job Openings
 Photo Gallery
Members Area
 
 All-Academic Team
 NWAACC Codebook
 Letter-of-Intent Signees
 Eligibility & Rules
 Booster Fund
 Conference Links
 

Qualifications

•  Sophomore in Eligibility
•  Minimum of 36 Credits Earned
•  3.25 Cumulative GPA
•  Recommended by the College

BASEBALL : 2006 Spring Quarter

Robert Badilla

3.39

Clackamas

Jared Betker

3.60

Columbia Basin

Michael Bliss

3.25

Everett

Matt Baerlocher

3.56

Walla Walla

Eric Brown

3.47

Mt. Hood

Adam Capaul

3.68

Big Bend

Jordan Duncan

3.29

Olympic

Cameron Ferguson

3.46

Clackamas

Joe Fogarty

3.35

Walla Walla

Zack Green

3.36

Blue Mountain

Kyle Greene

3.34

Walla Walla

Robert Grimm

3.36

Edmonds

Robert Han

3.68

Edmonds

Tyler Hauschild

3.75

Edmonds

Justin Harris

3.55

Linn-Benton

Matthew Hibbitts

3.45

Mt. Hood

Erich Holsten

3.75

Olympic

Colin Johnson

3.69

Green River

Doug Lottes

3.46

Tacoma

Sergin Magallanes

3.62

Lane

Steve Marquardt

3.40

Columbia Basin

Kyle Nunley

3.55

Green River

Josh Olson

3.48

Shoreline

Tyler Opitz

3.40

Yakima Valley

Kevin Owens

3.30

Everett

Zack Parnell

3.73

Tacoma

Ryne Phillips

3.31

Wenatchee Valley

Andy Pottenger

3.54

Walla Walla

Robert Reyes

3.45

Skagit Valley

Josh Rogers

3.45

Walla Walla

Anthony Schlumpf

3.28

Shoreline

William Spradlin

3.88

Big Bend

Ryan Sussenguth

3.25

Southwestern OR

Jeff Wayman

3.35

Grays Harbor

Travis Widman

3.43

Walla Walla

Kyle Wilmot

3.42

Wenatchee Valley

Kent Wright

3.48

Walla Walla

Timothy Young

3.40

Columbia Basin

MEN'S GOLF : 2006 Spring Quarter

Scott Burleigh

3.43

Columbia Basin

Aaron Pohle

3.27

Spokane

Michael Rogers

3.73

Columbia Basin

WOMEN'S GOLF: 2006 Spring Quarter

Tessarose Allen

3.42

Skagit Valley

Angela Ferguson

3.49

Green River

Pony Leung

3.62

Tacoma

Kristine Sandt

3.29

Tacoma

Brittany Staten

3.35

Grays Harbor

Arielle Stevens

3.55

Southwestern OR

SOFTBALL : 2006 Spring Quarter

Anna Alcala

3.66

Clackamas

Tara Angelone

3.57

Clackamas

Sarah Bussell

3.52

Peninsula

Marci Cline

3.71

South Puget Sound

Carrie Conners

3.93

Walla Walla

Megan Crager

3.48

South Puget Sound

Jessica Drube

3.29

Walla Walla

Tasia Dugan

3.40

Spokane

Holley Erickson

3.76

Everett

Lindsey Erickson

3.49

Olympic

Amber Fowler

3.89

Spokane

Kelsey Green

3.81

Southwestern OR

Allison Grice

3.54

Mt. Hood

Katie Gronowick

3.49

Green River

Jamie Heins

3.64

Olympic

Katrina Hogan

3.30

Chemeketa

Rachel Kalac

3.54

Pierce

Pauline Knutson

3.62

Wenatchee Valley

Yukari Kuranuki

3.69

Pierce

Chelsea Lally

3.30

Chemeketa

Jessie LaPlante

3.94

Spokane

Laura Mackey

3.95

Skagit Valley

Erica McAlmond

3.31

Big Bend

Brynn Noack

3.28

Edmonds

Brittania Sangder

3.35

Green River

Kelly Stratton

3.51

Clackamas

Ericka Swalander

3.62

Grays Harbor

MEN'S TENNIS : 2006 Spring Quarter

Jeremi Brewer

3.59

Green River

Jason Cowman

3.50

Spokane

Ellery Dixon

3.65

Green River

WOMEN'S TENNIS : 2006 Spring Quarter

Marina Abbott

3.79

Bellevue

Kaylan Crane

3.82

Spokane

Mary Layton

3.58

Green River

Tennyson Salopek

3.94

Bellevue

MEN'S TRACK & FIELD: 2006 Spring Quarter

Kreig Holland

3.34

Clackamas

Kalen Maahs

3.59

Lane

John Nave

3.58

Spokane

Rhys Perkins

3.45

Clackamas

Trevor Snook

3.69

Clackamas

Peter Voorhees

3.31

Spokane

Erik Walter

3.57

Spokane

WOMEN'S TRACK & FIELD: 2006 Spring Quarter

Brook Brockmeier

3.83

Spokane

Kristina Ely

3.73

Lane

Jessica Fuller

3.97

Spokane

Katie Gilbert

3.68

Lane

Kristi Skreen

3.97

Clark

Megan Steube

3.59

Lane

Jolaina Peltier

3.66

Lane

Mahki Voise

3.82

Spokane

 

MEN'S BASKETBALL : 2005-06 Winter Quarter

Martin Axnick

3.85

Clackamas

Jeremy Brown

3.29

Skagit Valley

Josh Brown

3.28

Skagit Valley

Bryce Daub

3.30

Bellevue

Kurtis Devon

3.36

Southwestern Oregon

Nathaniel Eutsler

3.57

Centralia

Eric Fink

3.53

Grays Harbor

Josias Flynn

3.77

Clark

John Franklin

3.45

Green River

Keegan Fulton

3.25

Centralia

Eddie Gallagher

3.37

Skagit Valley

Jacob Garcin

3.36

Columbia Basin

Matt Hargrave

3.30

Whatcom

Ryan Johnson

3.44

Mt. Hood

Steven Larson

3.79

Columbia Basin

Peter Leyk

3.49

Spokane

Josh Lostlen

3.26

Bellevue

Greg Meier

3.38

Whatcom

Corey Nielson

3.58

Mt. Hood

Andrew Petterson

3.47

Edmonds

Bill Richardson

3.67

Grays Harbor

Dan Scheibner

3.68

Olympic

Brett Stuckey

3.62

South Puget Sound

Joby Voetberg

3.85

Centralia

Jeff Wayman

3.30

Grays Harbor

WOMEN'S BASKETBALL : 2005-06 Winter Quarter

Marissa Cain

3.62

Highline

Katherine Carlisle

3.30

Grays Harbor

Melissa Claflin

3.25

Spokane

Sara Rae Dalgliesh

3.61

Columbia Basin

Kari Darnell

3.86

Big Bend

Marielle Hickman

3.77

Skagit Valley

Cheyenne Hudson

3.47

Big Bend

Krista Hughes

3.96

Columbia Basin

Maile Kauhola

3.36

Centralia

Rebecca Larsen

3.81

Tacoma

Brihtani Lassiter

3.66

Lower Columbia

Mary Layton

3.53

Green River

Breanne Lindquist

3.94

Whatcom

Cora McVey

3.82

Lane

Jessica Miller

3.94

Columbia Basin

Brittany Milne

3.57

Olympic

Loulare Moore

3.39

Green River

Kellie Morey

3.35

Clackamas

Melanie Oakland

3.29

Edmonds

Kayla Ohlman

3.85

Clackamas

Morgan Olson

3.33

Grays Harbor

Lindsay Petersen

3.35

Spokane

Kayleigh Short

3.71

Lower Columbia

Tashara Simpson

3.25

Shoreline

Sade Smith

3.59

Centralia

Moina Snyder

3.57

Umpqua

Autumn Spencer

3.34

Centralia

Katie Stephens

3.40

Umpqua

Teresa Treinen

3.60

Lane

Samantha Victor

3.71

Whatcom

Micaela Williams

3.49

Umpqua

Marianne Zilkoski

3.62

Spokane

MEN'S CROSS COUNTRY: 2005 Fall Quarter

Matt Barnhart

3.88

Lane

Kevin Blount

3.33

Spokane

Jesse Buffum

3.89

Skagit Valley

Ryan Dales

3.95

Skagit Valley

Mike Essig

3.41

Highline

Aaron Hensley

3.49

Mt. Hood

Eisaku Nakagawa

3.43

Bellevue

Trevor Snook

3.83

Clackamas

James Stevens

3.39

Clackamas

Josh Whitman

3.27

Southwestern Oregon

WOMEN'S CROSS COUNTRY: 2005 Fall Quarter

Shalene Fine

3.26

Lane

Katie Gilbert

3.57

Lane

Jessica Harper

3.90

Clackamas

Cassie McKenney

3.34

Highline

Megan Steube

3.39

Lane

MEN'S SOCCER: 2005 Fall Quarter

Cameron Bloomer

3.60

Green River

Carlos Cabrera

3.54

Wenatchee Valley

Jordan Dufek

3.61

Southwestern Oregon

Oguzhan Erkut

3.56

Bellevue

Reed Fife

3.29

Shoreline

Kevin Kirkpatrick

3.52

Everett

Mike Miller

3.68

Wenatchee Valley

Dylan Montgomery

3.29

South Puget Sound

Steve Pirotte

3.74

Highline

Brian Podolinsky

3.30

Highline

Jacob Potter

3.49

Highline

Tony Scherting

3.82

Shoreline

Juan Viveros

3.32

Wenatchee Valley

Max Weber

3.37

Walla Walla

Bryan Wright

3.81

Shoreline

Suguru Yamada

3.38

Skagit Valley

WOMEN'S SOCCER : 2005 Fall Quarter

Nicole Cahill

3.32

Clackamas

Carrie Conners

3.90

Walla Walla

Brittney Dugger

3.29

Walla Walla

Alysse Ginkel

3.28

Walla Walla

Vanessa Gutierrez

3.25

Southwestern Oregon

Kalina Hartliep

3.81

Shoreline

Kandis Jarvis

3.31

Lower Columbia

Jessica Lucas

3.65

Southwestern Oregon

Kelly Magnuson

3.27

Lane

Laura Marcil

3.56

Lower Columbia

Tianna Meduri

3.25

Clackamas

Courtney Milligan

3.49

Walla Walla

Allison Molnar

3.57

Olympic

Zarina Morrill

3.57

Everett

Karin Nichols

3.28

Highline

Kelli Norris

3.88

Highline

Erica Ohrazda

3.27

Everett

Karly Orozco

3.54

Columbia Basin

Ashley Renz

3.27

Walla Walla

Stephanie Rodriguez

3.53

Clackamas

Shauna Tinney

3.61

Lower Columbia

Amanda Triller

3.41

Clackamas

Carly Trudeau

3.31

Lower Columbia

Ashley Webster

3.65

Clackamas

Rachel Woods

3.30

Skagit Valley

VOLLEYBALL: 2005 Fall Quarter

Kayli Anderson

3.50

Lower Columbia

Karin Carr

3.98

Highline

Rachel Cotter

3.75

Chemeketa

Jocelyn Edlin

3.62

Mt. Hood

Nicole Engeberg

3.97

Walla Walla

Selina Fletcher

3.54

Centralia

Kathy Gellatly

3.38

Linn-Benton

Jessica Heidenreich

4.00

Clackamas

Bridie Hunt

3.30

Southwestern Oregon

Ashli Itami

3.31

Clackamas

Brittany Jackson

3.27

Mt. Hood

Brittney Kubik

3.59

Walla Walla

Breanne Lindquist

4.00

Whatcom

Alona Lyamin

3.68

Big Bend

Jessie Macknicki

3.51

Southwestern Oregon

Janice McCallon

3.82

Green River

Erika Nay

3.39

Linn-Benton

Michelle Ongers

3.56

Walla Walla

Laura Peterson

3.64

Shoreline

Cathy Savage

3.32

Chemeketa

Christy Savage

3.26

Chemeketa

Angela Scott

4.00

Mt. Hood

Jennifer Stanton

3.89

Blue Mountain

Kynsi Stout

3.29

Mt. Hood

Nicolette Wittwer

3.34

Spokane

 
2004-05 WOMEN'S BASKETBALL- WINTER QUARTER

Jackie Albi

3.60

Spokane

Amanda Allen

3.50

Chemeketa

Kate Bayliss

3.69

Wenatchee Valley

Sara Brooks

3.84

Chemeketa

Melissa Buckingham

3.45

Seattle

Sara Burgoyne

3.50

Lower Columbia

Theary Chhim

3.42

Seattle

Rachel Craig

3.51

South Puget Sound

Rachel Crane

3.72

Spokane

Lindsey Dennis

3.75

Shoreline

Brittany Driver

4.00

Clark

Whitney Evander

3.94

South Puget Sound

Jessica Fisiikava

3.36

Umpqua

Courtney Gates

3.64

Big Bend

Jori Grady

3.63

Umpqua

Kellie Griner

3.90

Lane

Jessica Grubb

3.46

Lower Columbia

Mindy Houx

3.58

Grays Harbor

Crystal Kain

3.89

Wenatchee Valley

Corrinne Kaleese

3.32

Lane

Danielle Larson

3.26

Peninsula

Hisami Miyara

3.32

Yakima Valley

Aubrey Robinson

3.82

Whatcom

Abby Shepherd

3.25

Spokane

Meg Smith

3.72

Wenatchee Valley

Elizabeth Wiley

3.57

Whatcom

Meaghan Wright

3.74

Grays Harbor

Cari Wooley

4.00

Portland

 

2004-05 MEN'S BASKETBALL- WINTER QUARTER

Darin Bartholomew

3.46

Umpqua

Chad Chambers

3.29

Clark

Devon Connor-Green

3.33

Pierce

Raymond Douville

3.76

Wenatchee Valley

Gifford Gillette

3.52

Treasure Valley

Derek Gossler

3.60

South Puget Sound

Marques Green

3.30

Chemeketa

Jason Hartford

3.88

Chemeketa

Rhett Humphrey

3.56

Wenatchee Valley

Wes Jensen

3.93

Clackamas

Xavier Lopez

3.26

Chemeketa

Brandon Lord

3.38

Peninsula

Martin McLaughlin

3.85

Umpqua

Jacob Mitchell

3.55

Pierce

Owen Newman

3.83

Lane

Brandon Nielsen

3.55

Big Bend

Christopher Pendleton

3.94

Big Bend

Todd Perrault

3.54

Yakima Valley

Benjamin Perry

3.49

Mt. Hood

T. J. Rogich

3.32

Grays Harbor

Matt Sanders

3.31

Clackamas

Brett Tompkins

3.50

Lower Columbia


 
   
Copyright © 2002 NWAACC. All rights reserved worldwide.